f1teknik.net
Image default
F1 Tanıyalım

Yakıt

Şaşırtıcı fakat doğru, Formula 1 araçlarının gelişimi için çok fazla teknik çalışmalar yapılmasına rağmen, yarışlarda kullanılan yakıt ticari olarak kullanılan yakıta şaşırtıcı derece yakın bileşenlere sahip.

Her zaman böyle değildi. Erken dönemde Grand Prix araçları çok güçlü kimyasal karışımlar ve eklentilerle yarışıyordu, sıklıkla büyük miktarda benzinin niceliği, alkol ve uçak yakıtı başrol oynuyordu. Gerçekten ilk zamanlar kullanılan yakıtlar aracın motorunu parçalarına ayıracak kadar çok kuvvetliydi ve yarışın sonunda karışımı aşınmadan korumak için sıradan petrolle yıkanırdı.

Yıllar geçtikçe yakıt karışımı hakkında daha fazla kurallar yürürlüğe girdi, petrol şirketleri yarış ve yol yakıtı arasındaki bağlantıları göstermek için istekli davrandılar. Modern yakıt sadece hidrokarbon olmayan bileşenlerin çok küçük miktarlarına izin veriyor, patlamaya hazır, uçucu güç arttırıcı kimyasal maddelerin kullanım etkinliği yasaklandı.

Her bir yakıt karışımı, bileşeninin ve fiziksel yapısının önceden onayı için sporun yönetici birimi FIA’ya beyan edilmek zorunda. Onaylanmış yakıtın ‘parmak izi’ alınır ve şu anda kullanılan yakıtın bileşenleriyle karşılaştırmak üzere FIA’nın mobil test laboratuvarlarında incelenir.

Formula 1 sezonu boyunca yarışlar ve testler için 200.000 litrenin üzerinde yakıt kullanılır. Bu yakıtlar farklı pistlerin isteklerine göre ayarlanmış hatta farklı hava durumunda bile kullanılmak üzere biraz farklı karışımlarda 50 ayrı karışım olabilir. Çok güçlü yakıtlar dikkat gerektiren seviyede güç sağlayabilir fakat motorun ömrünün kısalmasına ve tüketimin artması gibi sonuçlar doğurabilir. Formula 1’in yakıt sağlayıcılarının tümü yakıt performansını optimize etmek için çok geniş test programları çerçevesinde birbirleriyle rekabet halindedirler, aynı yolla araçtaki diğer bileşenlerin maksimum yarar sağlaması için ayarlanır. Bu tür işlemler bilgisayar modellemesi, statik motor akışı ve hareket testlerini kapsıyor.

Pitstop sırasında yakıt ikmali Formula 1’in hayati bölümlerinden birisi ve modern yarış stratejisinin ayrılmaz bir parçası. Yakıt donanımları çok hızlı ve olabildiğince güvenli bir biçimde çalışacak şekilde tasarlanır ve en iyi olasılığı sağlamak için iki kez garanti onayı alır. Benzin pompası saniyede 12 litre yakıt pompalar. ‘Sızdırmaz sistem’ olan yakıt pompası kendi kendine çalışır, havaya ihtiyaç duyar ve araca yakıt eklenirken depodaki buharı dışarı atar. Çok ağır olmasından dolayı mekanikerin biri hortumu araca takarken ya da sökerken bir diğerinin hortumu taşıması gerekiyor. Ağırlığından dolayı sadece taşınması için bir fazla mekaniker gerekiyor. Bir diğer mekaniker beklemede kalır ve yakıt akışını keser. Sızıntı ya da çok sıra dışı nadir kazalar da meydana gelebilir. Mesela 2003 Avusturya Grand Prix’inde Michael Schumacher’in pitstop sırasında yakıt pompasından araca damlayan yakıt alev almış ve mekanikerler tarafından kısa sürede sonsuz bir biçimde söndürülmüştü.

Aracın motoryağı bir diğer önemli söz konusu olay. Hayati önem taşıyan teşhis görevinin gerçekleşmesine yardımcı oluyor, her yarışın ardından dikkatli şekilde analiz edilmesi ya da metallerin izlerini test etmek motor ömür oranının takip edilmesine yardımcı oluyor.

Kaynak: f1.com