f1teknik.net
Image default
Formula 1’de Güvenlik

Güvenlik Aracı Pilotu – Bernd Maylander

2000 yılında FIA, Formula 1 resmi güvenlik aracını başarılı bir touring otomobil sürücüsü olan Bernd Maylander’e emanet etti. Maylander’in deneyimi güvenlik aracı periyodu boyunca doğru zamanda aracın hızını korumak, gerektiği yerde güvenliği sağlamak adına yeteri kadar yavaş kullanmak fakat araçlar birbirini takip ederken aşırı ısınma ya da lastik basınçlarında çok fazla kayıp olmayacak kadar yeterli hızla çabuk olması gerekiyor.

Maylander kariyerine 1980’lerin sonunda karting yaparak başladı. Takip eden yıllarda Formula Ford, Porsche Carrera Cup, German DTM Touring Car Series ve FIA GT Championship’de yarıştı. Ve 2000 yılına gelindiğinde Porsche 911 GT3-R ile Nürburgring 24 saat yarışını kazandı.

Ne zaman piste çağrılırsınız?
BM: FIA’nın resmi kuralları çerçevesinde, “yarışmacılar ya da çalışan bir görevli aniden fiziksel bir tehlike içine girdiğinde fakat şartlar yarışın durmasını zorunlu kılmadığı sürece” araçla yerimi alırım, mesela bir kaza anında ya da yoğun yağış altında.

Formula 1 resmi güvenlik aracının rolü nedir?
BM: Grubun önünde yer alarak Formula 1 araçlarına liderlik eder ve pist üzerindeki tehlikeli durum ortadan kalkana kadar araçların hızını düşürür. Bütün araçlar, yarış liderinden başlayarak güvenlik aracının arkasında sıralanmak zorundadırlar. Tur yiyen araçlar ise pozisyonlarını geri kazanmaları için onlara izin verilir.

Piste çıkmanıza kim karar veriyor?
BM: Bu karar FIA Yarış Direktörü, Charlie Whiting tarafından veriliyor. Ayrıca güvenlik aracı evresinin bitmesine de o karar veriyor.

Pilotlar güvenlik aracı evresi konusunda nasıl bilgilendiriliyorlar?
BM: Pilotlar, güvenlik aracının kısaltması olan ‘SC’ tabelası ile birlikte sallanan sarı bayraklar tarafından pistteki görevlilerce uyarılırlar.

Güvenlik aracı ne kadar süre pistte kalır?
BM: Tehlikeli durum ortadan kalkana kadar pistte kalacaktır ve FIA durumun güvenli olduğunu hissettiğinde görevi sona erer. Güvenlik aracı periyodunda geçen turlar normal yarış turu olarak hesaplanır. Eğer belirli bir tur sayısı tamamlandıysa, yarış güvenlik aracının arkasında sona erer.

Yarış stratejisi konusunda güvenlik aracı periyodunun ne kadar etkisi var?
BM: Kurallar gereği takımlar güvenlik aracı periyodunu programlanmamış pitstop için kullanamazlar. Sadece güvenlik aracı periyodu boyunca pit alanı kapalı olur. Ancak bütün araçlar güvenlik aracının arkasında sıralandıktan ve durum kontrol altına alındıktan sonra pit alanı açılır. Eğer takımlar sürücülerini doğru zamanda pit alanına çağırmayı başarırlarsa bu çok önemli bir avantaj sağlayabilir.

Güvenlik aracı ne zamandan beri Formula 1’de kullanılıyor?
BM: İlk olarak 1973 Kanada Grand Prix’inde piste çıktı. Bununla birlikte FIA güvenlik aracı kuralı 1992 yılında yönergeye dahil etti.

Kaynak.f1.com