f1teknik.net
Image default
Formula 1’de Güvenlik

Pist Güvenliği

Pist tasarımının, yaşanan kazanın boyutuna ve sayısına büyük bir etkisi vardır. Bu nedenle araç pist dışında çıktığında yaşanacak etkiyi engellemek ya da minimum seviyede tutmak için çok yüksek güvenlik standartları gerekiyor.

Kaçış alanları pist etrafına dikkatli şekilde konumlandırılıyor. Çakıl havuzundan önce pistin hemen yanında yer alan boş alanlar, pist dışına çıkan aracın pasif ya da aktif şekilde yavaşlamasına yardımcı olurken doğrudan duvara ya da bariyerlere çarpmasını engelliyor. Günümüzde asfaltlanmış kaçış alanlarının sayısının artmasıyla birlikte pilotların pist dışına çıkan araçlarını kontrol etmeleri daha da kolaylaştı.

Çakıl havuzunun aracın kontrolünü zorlaştırmasının yanında çakıla saplanıp yarışın sona erme ihtimali de yüksek. Buna rağmen hala bazı virajlarda çakıl havuzlarına ihtiyaç duyuluyor. Havuzlar genellikle 25 cm derinliğinde olup 5 ila 16 mm çapında küresel çakıl taşlarıyla dolduruluyor. Bu taşlar, sürtünme direncini mümkün olduğunca artırmak için tasarlanmakta olup kayan aracın hızını etkin ve hızlı bir şekilde azalmasına yardımcı oluyor.

Eğer araç tehlike oluşturacak şekilde çakıl havuzuna saplandı ise motorun hala çalışıyor olması durumunda görevlilerin aracı iterek piste döndürmesine izin veriliyor. Benzer bir durum 2003 Almanya Grand Prix’inde yaşandı. Çakıl havuzuna saplanan Michael Schumacher görevlilerin yardımıyla piste geri döndü ve yarışı beşinci sırada tamamladı. Bu sonuçla birlikte dört puan kazanan Schumacher’in sezonu 2 puan farkla şampiyon olarak tamamladığını düşünürsek, Nürburgring’te yaşananların değeri daha da önem kazanıyor.

Kaza anında ilk olarak pist görevlileri sahne alır. FIA onaylı pistlerde, pistin her iki yanında her 300 m’de bir kurtarma ve yangın söndürme görevlileri bulunmak zorundadır.

Güvenlik kuralları yalnızca pist üzerinde geçerli değildir. Pit alanı için de yaptırımlar uygulanmakta. Örneğin pilotlar serbest antreman seansı boyunca pit alanında 60 km ile gidebilirken, sıralama turları ve yarışta bu hız 100 km ile sınırlandırılmıştır. Antreman seansı ve sıralama turlarında pit alanı hız limitini aşam pilot para cezası alırken, benzer bir ihlali yarışta gerçekleştirmesi durumunda pitten geçme zaman cezası alır.

Bunları biliyor musunuz? Formula 1 yarışı boyunca seyircilerin güvenliği 150 güvenlik görevlisi, yaklaşık 130 sağlık personeli, doktor ve ilk yardım uzmanı ile sağlanıyor.

Kaynak: f1.com