f1teknik.net
Image default
İnceleme

Esnek Kanatlar ve Yeni Ferrari Simülatörü: Bilmeniz Gerekenler

Havanın ‘yüküne’ maruz kaldığında yuvarlanma direncini ortadan kaldırarak geriye doğru yatan esnek kanatlar hakkında on yılı aşkın süredir konuşulmakta. Yalnızca bir sene öncesine kadar kontrollerin nasıl yoğunlaştırılacağını ya da doğrulama testlerinin nasıl sıkılaştırılacağını tartışırken Mercedes’in durdurulamaz üstünlüğü ve bütçe sınırlamaları ile birlikte konu FIA tarafından rafa kaldırıldı.  Ta ki Barcelona’daki görüntüler ortaya çıkana kadar.

Toto Wolff, Red Bull RB16’nın arka kanadını işaret ederken Horner – Marko ikilisi de aynı şekilde karşılık verdi ve Mercedes W12’nin ön kanadının esnediğini dile getirdi. Aslında her iki taraf da temelde aynı şeyi savunuyor: çok fazla esniyorlar.

Yüzlerce kilogramlık aerodinamik güçlere maruz kalan kanat gibi bileşenlerin fiziksel olarak sabit kalmalarının zor olduğu biliniyor. Bazı takımların değişken hızlarda uyarlanabilen bir değişimi tetiklemek için akıllıca tasarlanmış gelişmiş malzemeler kullanarak sözde gri alanlardan yararlanma konusunda kurnazca davrandıkları doğru.

Öyleyse neden böylesine riskli bir tartışmanın yaşanmasına neden oluyorsunuz?

Diğer şeylerin yanı sıra belki de bu işi masa başında çözmenin yolları aranıyor olabilir. Ve yine: bir şekilde arka kanadın esnekliğinin avantaj sağladığı bilinirken, Mercedes de dahil neden kimse uyum sağlayamadı?

Sportif ahlak kurallarından bahsetmeye gerek yok: Formula 1’de kurallara uyan ve kontrol edilen bir şeye sahipseniz ve bu size avantaj sağlıyorsa, onu kullanın.

2021 dünya şampiyonası çok yakın geçiyor. Aynı zamanda yeni kuralların hayata geçeceği 2022 yılından önceki son şampiyona.

Her iki takım da bu konuda “yarın için kesinlik yok” diyebilir: Çünkü 2022’de ne olacağını asla bilemezsiniz ve eğer şu anda rekabetçi olduğunuzu biliyorsanız kazanmak için zorlamak en iyisidir. Karşılığını verebilecek olukça çeşitli şekillerde baskı kurmak oldukça adil bir yoldur. Ferrari bu tür bir baskının bedelini sık sık ödedi.

Fakat Red Bull Ferrari değil ve daha az politik davranarak doğru bir şekilde hareket edebilir. Brackley’deki mühendisler, İngiliz meslektaşlarının bunun gibi bileşenlerin araştırılması ve geliştirilmesinden çekiniyorlar. Bu nedenle yalnızca pist üzerinde değil pist dışında da çok zorlu bir mücadele bizleri bekliyor.

Kanadın esnemesi yalnızca yüksek hızlarda değil çekişte de yaşanıyor. Bu sezon Newey’in tasarladığı araçların rakiplerine oranla arka kanada daha az yük bindirdiğini görüyoruz. Bu da aracın iyi çalıştığını ve daha az sürtünme ile yük oluşturduğu, Honda güç ünitesi için daha az stres ve yakıt tüketimi sağladığı  anlamına geliyor. Diğer yandan RB16B’nin arka bölümde yüksek eğim (rake) açısıyla çalıştığını bu nedenle ön tarafın daha yere basık olduğunu ve bunun düzlüklerde verimliliği olumsuz etkilendiğini de unutmamak gerekiyor.

Yeni teknik direktifler Fransa Grand Prix’i hafta sonunda uygulanacak ve takımları ne kadar etkilediğini göreceğiz. Fakat Bakü’nün “otoyol” şeklindeki ana düzlüğünü düşündüğümüzde tartışmalar bu hafta sonu da devam edecek gibi görünüyor.

Öyle ki Mercedes esnek kanatların kullanımını engellemek için resmi bir protesto hazırlıkları içerisinde, McLaren ise her ne kadar konudan şikayetçi olsa da bunu protesto ihtimalini önemsemiyor.

Mercedes, takvimdeki birçok pistte hala üstün olan taraf olduklarının farkında ancak bazı pistlerde hikaye farklı olacaktır.

Honda’nın dayanıklılığının pamuk ipliğine bağlı olduğunu biliyorlar ve onların limitlerini daha da zorlamak temel amaçları olabilir. Esnek kanatlar konusunda baskı uygulamak da aslında Honda’yı zorlamanın bir parçası.

Daha az esnek kanada sahip olan Red Bull özellikle yarışta ne kadar etkilenir?

Honda’dan daha fazlasını isteyip istemediğini ya da denge ile ilgili bir şeyleri değiştirmeye zorlayabilir. Arka taraftaki yükü azaltırken aynı zamanda arkadan kaymayı da engellemek için ön tarafta değişiklik yapmanız gerekir fakat ön bölümü sınırlı olan araçlarda bu gelişimi etkileyebilir.

Muhtemel teknik direktifle birlikte daha etkin yeni bir arka kanat tasarlamak zorunda kalacak olan Milton Keynes’deki çocukların önünde büyük bir mücadele olacak.

Toto Wolff neden büyük kazançlardan bahsediyor?

Avusturyalı takım patronu her şeyden önce ön kanatlarının rakiplerine benzer şekilde esnediğini kabul ediyor fakat asıl fark yaratan kısmın arka kanat olduğunu iddia ediyor. FIA’nın da gördüğü görüntüler zaten bize bir şeyler anlatıyor. Bu nedenle Red Bull Mercedes’in hamlesine karşı yanlış bir adım atmaktansa risk taşıyan mükemmel bir kart oynadı.

Yapılan analizlere göre yalnızca yüksek hızlarda değil virajlarda kazanç sağlanıyor. Red Bull’un kanadı aynı zamanda Alpine’nin kanadı düşük hızlı virajlarda da bükülme etkisi gösterebilir. Ve çok aşamalı bir esneme görüldüğünden bu hız değişimlerinde çok hassas olacaklardır.

Örneğin Ferrari’nin aksine McLaren’in yaptığı gibi daha az ve yalnızca yüksek hızlarda bir esnemeden bahsetmek söz konusu.

Maranello cephesi ise yeni teknik direktiflerin SF21’in performansı üzerinde büyük bir etki yaratacağına inanmıyor. Takım patronu Mattio Binotto, “ Ferrari olarak bu açıklamadan mutluyuz, diğer takımlar gibi yeni düzenlemelere adapte olacağız.” dedi.

FIA daha katı kanatların kullanılması ile ilgili son tarih olarak 15 Haziran’ı gösterdi. FIA ve Liberty Media sonuca ilişkin hukuki sonuçlar doğurmadığı sürece rekabete müdahale etmek istemiyor.

Ferrari: Takım içi yönetim ve yeni simülatör

Mercedes mühendislerinin GPS verilerine dayanarak yaptığı incelemeye göre ilk dört yarışta virajlarda en hızlı olan takım Ferrari oldu. Özellikle de yavaş virajlarda. Bu da Mercedes ve Red Bull’a göre 20 hp geride olan Ferrari’nin Monaco’da iyi bir performans sergilemesine yardımcı oldu.

Ferrari Mercedes’e benzer bir çalışma sistemine geçti. Takım içerisindeki sorumluluklar bir kişide toplanmaktansa pek çok kişiye dağıtıldı, öncelikler belirlendi ve hataların acımasız analizleri yapılır hale geldi.

Hatırlanacağı üzere İtalyan ekip geçen sene tamamen yeni bir güç ünitesi yaptı. İçten yanmalı motorda hala biraz gecikmeler olsa da elektrik tarafında oldukça önde görülüyorlar. Benzer şekilde güç ünitesi rakipleri Mercedes, Honda ve Renault’ya nazaran daha geç şarj moduna geçerek Ferrari’ye avantaj sağlıyor.

Paddock’ta konuşulanlara göre Ferrari motor gücü konusunda Renault’u yakalamış durumda, Honda ile fark korunurken Mercedes motorunun hala 15 beygir gerisinde.

Ferrari mühendislerine göre takım jeton haklarını doğru şekilde kullandı. Daha dar arka kısmın, daha ince burun tasarımından çok daha fazla şey kazandırdığına inanıyorlar. Yeni vites kutusu muhafazası sayesinde arka aks yüksekliğini Red Bull ve Mercedes kadar yükselmek artık mümkün. Bu sayede difüzör üzerindeki hava akımını iyileştirilmiş hale getirildi. Genel olarak mühendisler daha fazla aero etkinlik ve istikrara odaklandılar. Öyle ki SF21’in, SF1000’e göre daha az kirli downforce ürettiğini düşünüyorlar.

Takım lastik mühendisi sayısını da artırdı ve dijital lastik modelleme sistemini geliştirdi. Lastikleri doğru okuyabilmek için pilotlar ve mühendisler uzun toplantılar gerçekleştirdiler. Özellikle sıralama turlarına lastikleri hazırlamak ve lastikleri korumak üzerinde çok fazla çalışma gerçekleştirildi. Yeni analiz araçları sayesinde hatayı ya da sorunu bulmak daha da kolaylaştı.

Ferrari kış boyunca simülatörde çok fazla vakit geçirdi. Cuma antremanlarının süresinin kısalmasından dolayı takım simülatör çalışmalarına ağırlık verdi. Bu nedenle Ferrari Monaco’daki güçlü performansı diğer takımların kötü hazırlanmalarından kaynaklandığını söylüyor.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında kullanmayı düşündükleri yeni simülatörü pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kalan İtalyan ekip birkaç hafta içerisinde yeni simülatörü kullanmaya başlayacaklarını açıkladılar.

Bunun için yeni bir ekip ve operasyon oluşturmak projenin önemli bir parçası. Bilindiği üzere Red Bull yeni Powertrains projesinde görevlendirmek üzere Mercedes’ten pek çok mühendisi bünyesine kattı ve katmaya da devam ediyor. Söylentilere göre elli kadar mühendisi Mercedes’ten transfer etmeyi planlıyorlar.

Son haftalarda benzer hareketlilik Maranello’da yaşanıyor. İngiltere’den gelen pek çok çağrı şimdilik cevapsız kalmışa benziyor. Brixworth’daki mühendisler Red Bull’un ‘cazip’ teklifini kabul ederken İtalyanlar teklif edilen yüklü meblağları reddetmiş durumda. Bu kesinlikle geleceğe yönelik aidiyet ve pozitif işaret olarak görülebilir.

kaynak: formu1a.uno