f1teknik.net
Image default
İnceleme

Ferrari Hibrit Mimarisini Değiştirmeyecek

Ferrari motor departmanı şefi Enrico Gualtieri, 2019 yılında kullanılan ve FIA’nın yaptırımına maruz kalan güç ünitesi 065/2’nin gücünü geri kazanmanın yollarını arıyor. Devrimsel değişiklikler olmadan SF21’de kullanılacak olan güç ünitesinde elektrik ve içten yanmalı motorla birlikte motorun her noktasında yapılacak modifikasyonlarla gözle görülür bir sıçrama olması bekleniyor.

Ferrari güç ünitesinin hibrit mimarisinde değişiklik yapmazken türbin ve komprasör 2021 motoruna daha yakın konumlandırılmış, 2022’de versiyonunda ise henüz adapte edilip edilmeyeceği kesin olmayan iki ayrı turboşarj sistemini test edilmeye başlanmış.

Bu konsept 2014 sezonunda hibrit çağın başlamasıyla Mercedes tarafından kullanılmış daha sonra Honda, komprasörü motorun önüne getirerek turboyu geleneksel konumunda tutarak sonuçlarını Wolf Zimmermann ve ekibi ile test etmişti.

Bununla birlikte Enrico Gualtieri önderliğindeki ekip, 2022 güç ünitesi için tasarlan, yakıtın daha fazla “püskürtülmesi” ve yanma odasında daha fazla yüksek basınç elde etmeye yarayan “süper hızlı” silindir başlığını 2020 motorunda deneme imkanı buldu.

Konu yalnızca silindir başlığı, giriş kanalları ya da eksantrik mili üzerine odaklanmakla değil aynı zaman da performansı artırmanın yanında kullanılan materyallerin kalitesi ve dayanıklılığını da artırılmasından geçiyor.

Ferrari ayrıca bu sene başında yasaklanan ek terminal üflemesinin aerodinamik etkisinden yararlanmak için atık (wastegate) valfinden vazgeçmiş değil. Dayanıklılık sorunları ise daha dar kanallarla çözülmüş görünüyor. Yeni vites kutusu ile birlikte arka tarafta Coca Cola bölgesi olarak adlandırılan alan daha geniş tasarlanacak ve karmaşık boru yapısı daha dar bir boşluğa konumlandırılacak.

SF1000’in aerodinamik etkinliğini bozan sandviç radyatörlerin oluşturduğu sürtünme etkisini azaltmak için soğutma sistemi revize edildi. Bu sayede SF21’in yüksek hızlara daha çabuk ulaşması bekleniyor.

Yeni Ferrari güç ünitesi elektrik şarjını geliştirmek için daha küçük türbinlere sahip olacak. Ana fikir daha etkin ERS ile MGU-K’dan yaklaşık olarak 160 beygirlik bir güç elde etmeyi ön görüyor.