f1teknik.net
Image default
İnceleme

Mercedes ve Hamilton F1 Tarihindeki En İyi Ortaklık Mı?

Diğer birçok rekorun yanı sıra Hamilton ve Mercedes en çok yarış galibiyeti rekoruna sahipler. Hamilton Mercedes’le şimdiye kadar 74 yarış kazanarak önceki rekor sahibi Michael Schumacher’in Ferrari ile olan galibiyet sayısından iki adet daha fazla yarış kazandı.

6 dünya şampiyonluğu ve 7 takımla şampiyonluğunu da eklediğimizde, Hamilton/Mercedes ortaklığı F1 tarihindeki en başarılı istatistik olarak karşımıza çıkıyor.

Bir takımla en çok yarış kazananlar listesi ise şu şekilde,

Lewis Hamilton Mercedes 74
Michael Schumacher Ferrari 72
Sebastian Vettel Red Bull 38
Aytron Senna McLaren 35
Alain Prost McLaren 30
Nigel Mansell Williams 28
Jackie Stewart Tyrell 25
Jim Clark Lotus 25
Nico Rosberg Mercedes 23
Damon Hill Williams 21

Lewis Hamilton – Rosco ve Mercedes Garajı Hamilton’ın 7. Şampiyonluğunu kutlarken

Yüzyılda artan yarış sayısıyla beraber pilotlar istatistiksel açıdan büyük bir avantaja sahiptirler. Bu sebeple listenin ilk 3 sırasındaki isimlerin orada olması şaşırtıcı değil. Yarış sayısı avantajını ortadan kaldırmak amacıyla yarış kazanma oranları listesine baktığımızda da ortaya şu şekilde bir görüntü çıkıyor;

Bir takımla en yüzdeli yarış kazanma,

Juan Manuel Fangio Mercedes % 66,7
Lewis Hamilton Mercedes % 47,44
Alberto Ascari Ferrari % 44,83
Alain Prost Williams % 43,75
Michael Schumacher Ferrari % 40,2
Juan Manuel Fangio Alfa Romeo % 40,0
Stirling Moss Vanwall % 40,0
Ayrton Senna McLaren % 36,5
Jackie Stewart Tyrrell % 35,71
Jenson Button Brawn % 35,29

Hamilton bu listede ikinci sıraya düşse de listenin ilk sırasındaki Fangio Mercedes ile 1954 – 55 senelerinde iki şampiyonluk kazanmasına rağmen sadece 12 kez yarışa çıkmıştır.

Juan Manuel Fangio Mercedes Benz ile İtalya GP (24 Eylül 1995)

Ortaklığın büyüklüğünden bahsederken ortaklığın süresinin de uzunluğu oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Fangio’nun listede hem Mercedes hem Alfa Romeo ile listede iki kez bulunması oldukça önemli olsa da Fangio’nun yetenekleri farklı takımlarda göstermiş olması tarihteki en büyük ortaklık listemizde onu geriye atmaktadır.

3. sıradaki Ascari ise Ferrari ile 27 yarışa çıkıp 2 Dünya şampiyonluğu kazanmıştır. 1950’lerdeki takvim uzunluğunu düşündüğümüzde 27 yarış 4 sezondan biraz fazlasına tekabül etmektedir.

Devamlılığı da bir faktör olarak hesaba kattığımızda 22 yarışlık bir süreçteki en yüksek kazanma yüzdesi oranı listesine bakmamız bize en iyi pilot ve takım birlikteliği sorumuzu yanıtlamakta daha faydalı olacaktır. 22 yarış seçilmesinin sebebi ise şimdiye kadarki en uzun F1 sezonundan bir yüksek olmasıdır çünkü sezonluk başarı değil hanedanlık başarısı aramaktayız.

Listeyi tamamlamadan önce bir faktörü daha eklememiz gerekmekte bu da dayanıklılık. Günümüzde, eskiye nazaran yarış dışı kalma sayıları oldukça az özellikle Mercedes gibi dominant bir takımdaysanız. Hamilton son çıktığı 49 yarışı bitirdi en son yarış dışı kalması ise 2018 Avusturya Grand Prix’i. Bu yüzden 22 yarışı hesaba katarken başlanılan değil bitirilen yarışları değerlendirerek listemizi oluşturacağız.

Yarış dışılar mekanik arıza veya pilot hatasıyla gerçekleşebileceğinden mükemmel bir ölçü sistemi değil ancak sebepleri tek tek ayırmak listemizi öznel hale getireceğinden listeyi oluşturmanın en kolay yolu bu halde bırakmak olacaktır.

Minimum 22 yarışlık süreçte en yüksek kazanma yüzdeleri,

Alberto Ascari Ferrari % 59,09
Stirling Moss Walker % 57,14
Ayrton Senna McLaren % 55,56
Jim Clark Lotus % 55,56
Jackie Stewart Tyrrell % 51,02
Nigel Mansell Williams % 50,91
Lewis Hamilton Mercedes % 50,00
Michael Schumacher Ferrari % 48,65
Damon Hill Williams % 45,65
Michael Schumacher Benetton % 41,30

Stirling Moss ve Mercedes 300 SLR Mille Miglia (Bin Mil) yarışında (1 Mayıs 1955)

Listedeki en çarpıcı değişim Cooper&Lotus müşterisi olan Rob Walker Racing takımındaki Stirling Moss’ta görülmektedir. Kazanma yüzdesi “sadece” %33 iken dayanıklılık faktörü hesaba katıldığında ise bu oran %57,14’e fırlayarak listede ikinci sıraya çıkmıştır.

Moss ve Walker bu ortaklığı kutlamakta haklı olmalarının yanı sıra müşteri takımı olmaları yani fabrika takımı olmamaları F1 tarihinin gördüğü en büyük ortaklık konusunda ellerini zayıflatmaktadır. Her ne kadar aracı ayarlarsalar da aracı sıfırdan tasarlayan ve oluşturan bir takım değillerdi.

Ancak Hamilton listedeki %50 ve üstü kazanma oranına sahip 7 kişiden biri olması dayanıklılık hesaba katıldığında dahi rakamlarının etkileyici olduğunu göstermektedir. Hamilton Mercedes birlikteliği dayanıklılık faktörüyle beraber her ne kadar Ferrari Michael Schumacher birlikteliğinin ilk yılları umulandan daha zor olup ortalamalarını düşürse de bu birlikteliğin önüne geçmiştir.

Alberto Ascari ve Ferrari 375S (30 Mayıs 1952)

Ascari Ferrari birlikteliği ise Enzo Ferrari’nin sürüleri için hayatını zorlaştırma alışkanlığı sebebiyle sınırlandığından, küçük takımlardaki birlikteliklerin listemize uygun adayları Lotus Jim Clark ve Tyrell Jackie Stewart birliktelikleridir. İki pilot da takımları için oldukça önemli olmasının yanında Jim Clark tüm F1 kariyerini Lotus takımı ile Stewart ise kariyerinin büyük çoğunluğunu Tyrell takımında geçirmiştir.

Her ikisinin de listemize uygun olsa da Jackie Stweart bir adım öndedir çünkü Stewart’ın Tyrell takımına katkısı oldukça fazladır.

İki İrlandalı ve Hamilton arasında kalan yıllarda, McLaren ile Senna ve Ferrari ile Schumacher göze çarpmıştır. 14 yarıştan sadece ikisini bitebildikleri korkunç 1988 sezonunu çıkardığımızda Williams ile Mansell’i de bu listeye dahil edebiliriz. Alonso’nun 3 kez Renault’ta olması gibi Mansell’in de 3 kez Williams da olması listeye girmesine zarar vermektedir. Ayrıca Mansell 1986-1987 sezonlarında da takımın odak noktası olabilmek için savaşmışlardır.

Aytron Senna ve McLaren MP4/6 Meksika GP (16 Haziran 1991)

Listemizin son odak noktası ise takımın odak noktası olup olmamalarıdır. Prost’la olan çekişmeli durum ve Fransız pilotun 1989 şampiyonluğunu kazandığı gerçeği göz önüne alındığında, bunun Senna ve McLaren ortaklığını ortadan kaldırdığını iddia edebilirsiniz. Ancak aynı argüman 2016 Hamilton ve Rosberg durumu için de kullanılabilir.

Bu durum Clark, Stewart ve Schumacher’e avantaj sağlamaktadır. Bu pilotlar takımlarının tartışmasız odak noktaları olmasının yanında takımlarının başarılarında önemli katkıları olmuştur. Burada Stewart ve Tyrell oldukça öne çıkmaktadır çünkü bu ortaklık olmasaydı ikisinin de aynı başarı düzeyine ulaşması pek mümkün değildi. Ayrıca Stewart aracın gelişmesi için gereken geribildirim konusunda fazlasıyla iyi bir pilottu.

Bu tür karşılaştırmalardaki sorunlardan biri budur çünkü bu durumlar öznel konulardır. Günümüz şartlarında Stewart’ın 1960 ve 1970’lerde yaptığı kadar geribildirim yapılmasının imkanı yoktur. Ancak bu konu Hamilton’ın başarısını gölgelemez. Hamilton sadece hızlı bir araç sürmüyor o aracın hızlı olmasında da katkısı var.

Hamilton ve W11 Abu Dabi GP (13 Aralık 2020)

Nereden bakarsak bakalım Hamilton tarihin en başarılı F1 pilotlarından biri hatta belki de en iyisidir. Mercedes ile harika ortaklıkları da bunu kanıtlamaktadır. Bu dönemdeki Hamilton Mercedes ilişkisi Stewart ve Tyrell ilişkisine benzemektedir: MÜKEMMEL.

Beklenilen şekilde 2021’de anlaşırlarsa Hamilton ve Mercedes için gelecekteki başarıları kim tahmin edebilir ki? Potansiyel olarak F1 tarihindeki en iyi ortaklık listesinin başındalar bu da bize şu anda ne kadar büyük bir tarih yazıldığının ufak bir hatırlatması olarak görülebilir.

kaynak: the-race.com