f1teknik.net
Image default
İnceleme

Mercedes W07 – Aktif Süspansiyon Sistemi Mi Kullanıyor?

Gümüş oklar turbo döneminin yalnızca en iyi motoru değil aynı zamanda en iyi şasisine sahip olan ekip. Hal böyle olunca Alman takımın spor üzerindeki hegamonyasının ardındaki sebepler de araştırılıyor. Buna bağlı olarak FIA ve rakip takımlar Mercedes’in 2016 aracının üstünlüğünün arkasındaki kural boşluğunun açıklanması istiyor.

Padokta dolaşan iddialara göre Mercedes, FIA’nın yasaklamış olduğu fric (önden arkaya bağlantılı süspansiyon) sisteminin bir benzeri çözümü kullanıyor olabilir. Aktif süspansiyon gibi davranan bu sistem, şasinin üzerine basamak şeklinde zekice yerleştirilmiş hidrolik kol ve yükseklik kontrol sistemine sahip.

Basamaklı burunların estetik açıdan kötü görünmesi nedeniyle 2012 sezonun ardından bu basamaklı yapıyı örtecek panellerin kullanılmasına izin verildi. Fakat bu izin aynı zamanda Mercedes’e sistemi karbon tüpün dışında konumlandırma imkanı da sundu.

Sistemin varlığından haberdar olan takımlar İtalya Grand Prix’inin ardından Salı günü teknik toplantıda konuyu masaya yatırdılar. FIA sistemin kısa zamanda yasaklamak istiyor fakat 2017 kurallarının değişmesi için Mercedes de dahil bütün takımların görüş birliğine varması gerekiyor.