f1teknik.net
Image default
Teknik Analiz

Avusturya Grand Prix

Williams FW38 – Yeni Ön Kanat

Williams, Cumartesi sabahı Felipe Massa’nın aracında tamamen yeni bir ön kanat tasarımı denedi. Daha önce dik ve düz bir yapıda olan üst flap rakipleri Torro Rosso’da olduğu gibi kıvrımlı bir yapıda tasarlanmış. Hava akımını kanadın dış kısmına daha iyi taşıyabilmek için ise ufak bir kanatçık eklenmiş. Ortada yer alan dikey kanatçığa yarık eklenirken uç plakası üzerindeki eski düz kanatçığın yerini kıvrımlı tasarım almış.

Force India VJM09 – Yeni Ön Kanat

Force India, ilk kez İspanya’da piste çıkardığı yeni jenerasyon ön kanadı Avusturya’da da kullanmaya devam etti. Eski versiyonla arasındaki en belirgin değişiklik ön taraftaki downforce’u azaltmak için üst iki flap’ın daha kısa kullanılması olmuş. Çizimde sarı renkle belirtilen kısımlar flapların ne kadar kısaldığını gösteriyor.

Haas VF-16 – Beslemeli Ön Dingil

Beslemeli dingiller F1 için sıradışı çözümler değil, bu sezon Haas, Red Bull, Ferrari, McLaren, Force India ve Toro Rosso sistemi kullanan takımlar oldu. Dingil içerisinden geçen hava fren, tekerlek ve lastik sıcaklıklarının ayarlanmasında mühendislere yardımcı oluyor. Bu çözüm aynı zamanda Spielberg gibi bazı pistlerde ekstra drag etkisi yaratıyor ve bu istenmeyen durum için Haas gibi bazı takımlar çizimde kırmızı okla gösterilen hava girişini kapatma gereği duyuyor.

McLaren MP4-31 – Yeni Arka Kanat

Fernando Alonso, Cuma sabahı serbest antreman seansında yeni arka kanadı test eden isim oldu. İlk bakışta radikal uç plakalarına sahip olduğu görülen arka kanatta arkaya doğru uzanan dikey yarıklar ve bu yarıklar arasından geçen hava akımını kontrol etmek için ön kısmına yerleştirilmiş yarıklar kullanılmış. Dikey kanatçıkları birbirine bağlamak için de uç plakası üzerine üç yatay kaplama eklenmiş. Bununla birlikte sabit bir downforce seviyesinin yakalandığını söylemek pek mümkün değil bu nedenle yeni kanat sıralama turları ve yarışta kullanılmadı. Takımın Silverstone haftasonunda yeni arka kanat üzerinde çalışmaya devam etmesi bekleniyor.