f1teknik.net
Image default
Teknik Analiz

Belçika Grand Prix

Sauber C35 – Yeni Burun ve Ön Kanat

Takımın satılmasının ardından elde edilen gelirle birlikte gelişim için gereken desteğin sağlanması ile Sauber Belçika’ya neredeyse B versiyon bir araçla geldi. Tamamen revize edilmiş ön kanatta burun yapısı değişmezken, kanadı buruna bağlayan dikey kanatlar McLaren ile oldukça benzer özellikler taşıyor. Altı flapa sahip kanadın kendisi tasarlanırken Red Bull’un felsefesinden yararlanılmış. Üst flap ise daha önce McLaren’de gördüğümüz yapıda yeniden düzenlenmiş. Son olarak uç plakasında ise Mercedes’ten yararlanılmış.

Toro Rosso STR11 – Güncellenmiş Ön Kanat

Toro Rosso, Hockenheim’da görücüye çıkardığı yeni ön kanat tasarımının temeline dayalı iki farklı ön kanadı Belçika’ya getirdiği. İki tasarım arasındaki kilit farklılık ise katmanlı flap yapısının en üstünde yer alan kiriş kanadının boyunun kısaltılması. Takım her iki tasarımı serbest antreman seansında denedikten sonra ana çizimde yer alan daha kısa flapa sahip versiyonu sıralama turları ve yarışta kullanma kararı aldı.

Ferrari SF16-H – Arka Kanat Konfigürasyonları

Ferrari, Bakü’de (soldaki çizim) kullandığı düşük downforce üreten arka kanat tasarımını Belçika’da da kullanmaya devam etti. Fakat sıralama turları ve yarış için daha fazla downforce üreten daha büyük kanat elementi, flaplar, geliş açısı ve dört yarıklı uç plakasına sahip versiyonu tercih etti.