f1teknik.net
Image default
Teknik Analiz

Monaco Grand Prix

McLaren MP4-31 – Fren Kanalı Düzenlemesi

Monaco’da frenleme aralıklarının çok kısa olmasından dolayı soğutma büyük endişeye neden oluyor. McLaren ana çizimde gösterilen yeni jenerasyon fren kanalını kullanmaya devam ederken daha geleneksel büyük kanatçıklı tasarım yerine büyük daire içerisinde gösterilen S yapıdaki tasarımı tercih etmiş. Hava akımının yönlendirmesine yardımcı olan ve kanal girişinin hemen arkasında yer alan sıradışı kulakçık önceki versiyonda kanal girişi ile birlikte kombine kullanılmış.

Ferrari SF16-H – Sidepod Genişliği

Monaco’nun frenler üzerindeki yoğun baskısına rağmen şaşırtıcı bir şekilde Ferrari İspanya’da kullandığı yeni daha dar sidepod tasarımını Monte Carlo sokaklarında da kullanmaya devam etti. Çizimde sarı renkle gösterilen alan yeni hava girişinin ne kadar daraldığını resmediyor.

Toro Rosso STR11 – Ön Süspansiyon Kanatçığı

Toro Rosso’nun zekice tasarlanmış yeni güncellemesi gridde trend olabilir. Kurallar süspansiyon kolu üzerinde herhangi bir aero parçanın kullanılmasını engelliyor fakat STR11’in ön süspansiyonunda bulunan bu kanatçık (kırmızı ok) alçak salıncak kolunun üzerindeki korumaya sabitlenmiş ve bu koruma aslında fren kanalının bir parçası. Fren kanalına bağlı bu kanatçık öncelikli amacı aerodinami yerine soğutma amaçlı kullanılmış olabilir.

Ferrari SF16-H – Ön Jant Isıtıcısı

Ferrari, ön lastiklerin ideal çalışma aralığına daha çabuk gelmesi için jantın içinden gelen sıcak havayı doğrudan dikey kanal (kırmızı oklar) yardımıyla lastiklere ileten sistemi ilk kez Monaco’da deneme fırsatı buldu.

Mercedes F1 W07 Hybrid – Fren Kanalı Düzenlemesi

Mercedes, aracın ön bölümünde Monaco’ya sezonun beşinci set fren kanalı düzenlemesiyle geldi. Ana çizimde daha geniş üst kanal gösterilirken Rusya ve İspanya’da kullanılan daha dar kanal küçük çizimde resmedilmiş. Takım şasinin altında yeni üç parçalı bir dönüş kanadı kullanırken ön kanat üç plakasında yine üç katmanlı yarıklar kullanmış. Yeni güncellemeye rağmen her iki pilot da Perşembe günü eski uç plakası ile piste çıktı.