f1teknik.net
Image default
İnceleme

Ferrari SF21 – Muhtemel Değişiklikler

Ferrari’nin 2021 sezonunda kullanacağı araç ile ilgili pek çok söylenti var. Bununla birlikte kural değişikliklerinin olmadığı bir sezonda da Ferrari’nin yeniden zirveye dönebileceği konusunda da şüpheler az değil.

Maranello merkezli takımın gelecek sezonla ilgili şu anda mevcut olan birkaç kesin bilgiden biri aracın adı, SF21. Yayınlanan yeni teknik kurallarla birlikte önemli parçaların pek çoğu dondurulacak ve SF21 selefi SF1000’nin büyük bir bölümünü devralacak. Elbette bu geçen sene yaşanan performans sorunlarının giderilmesini sağlamayacak ve eğer Ferrari yeniden podyum mücadelesi verebilirse bu kırmızılı mühendislerin sayesinde olacak.

Parçaların dondurulması kuralına rağmen aerodinami ve güç ünitesi gibi aracın bazı parçaları Mattia Binotto ve David Sanchez (şef mühendis) liderliğindeki mühendislere yeniden rekabetçi olmalarını sağlayacak çalışma özgürlüğü tanıyor. Her şeyden önemlisi geçen yılki aracın en zayıf noktası güç ünitesiydi ve tanınan bu özgürlük sayesinde yeni güç ünitesinden daha fazla performans elde edilmesi sağlanacak.

Her ne kadar gelişim konusunda özgürlük sağlanmış olsa da bu sınırsız imkanlar sunmuyor. SF21’e aktırılacak geçen sene Haziran ve Eylül ayları arasında dondurulmuş olan SF1000 bileşenlerini modifiye etmek için yalnızca iki jeton hakkı bulunuyor. Geçen sene Britanya Grand Prix’inde yaşanan lastik sorunlarının ardından FIA, Pirelli lastiklerinin üzerine binen mekanik stresi azaltmak için difüzör ve tabanda yaptığı kural değişiklikleri de takımlar için yeni birer meydan okuma olacak.

Bu nedenle yeni kuralların Ferrari’ye neler getireceği, iki jeton hakkını nerelerde kullanacağı ve yeni güç ünitesi 065/2’den ne beklenmesi gerektiğini inceleyelim.

Ferrari SF21 – SF1000’in “Evrimi”

Parçaların dondurulması kuralından dolayı aslında Ferrari SF21 kesinlikle selefi SF1000’le benzerlik gösterecektir. Önceki yıllara göre 2021 aracı 2020’nin doğrudan bir evrimi olacağı konusunda şüphe yok bu nedenle “SF1000 versiyon B” ya da “SF1000 2.0” olarak adlandırabiliriz.

Bir önceki sezonun araçlarının büyük bir çoğunluğu 2021’e aktarılacağından “devrim” niteliğinde performans iyileşmelerini beklemek doğru olmayacaktır. Ferrari sahip olduğu insan ve ekonomik kaynaklar sayesinde Aston Martin, McLaren ve Renault gibi rakiplerine nazaran zirveyi yakalama şansının daha yüksek olacağını düşünebiliriz.

Arka Aerodinamiğin Değişimi İçin Jeton Kullanımı

Ferrari SF21’in tasarım ve gelişimi konusunda hangi alana odaklanılacağı önemli bir konu. İtalyan ekibin jeton hakkını kullanırken 2021 için geçen seneden endişe duydukları ve homologe edilen bir ya da birden fazla parçanın modifikasyonu konusunda karar vermesi gerekecek.

Homologe edilmiş yani gelişimi durdurulmuş parçalar doğası gereği tamamen mekaniktir ve temel olarak şasi, soğutma sistemi, fren sistemi, dişli kutusu, süspansiyonun iç parçaları ve çarpma yapılarından oluşur.

Jeton haklarının SF21’nin homologe edilmiş hangi parçalarında kullanılacağı neredeyse belli ve bunları geliştirmek için önümüzdeki sezonun bazı yarışları beklenmeyecek.

Maranello ve içeriden gelen bilgilere göre Ferrari her iki jeton hakkını da yeni vites kutusunun homologe edilmiş parçalarının gelişimi için kullanacağı yönünde. Yeni vites kutusunun gelişi arasın arka kısmının daha dar olması ve aynı zamanda arka süspansiyon bağlantı elemanlarının da (barlar, yaylar ve diğer iç parçaları değiştirmediğini sürece) revize edilmesine yardımcı olacaktır.

Mühendislerin amacı SF1000’de pilotların sürüşünü zorlaştıran, çok dengesiz ve durma eğilimi gösteren aracın arka aerodinamiklerini revize etmek olacak. Süspansiyon alt kol kaplamasıyla bir tür çift katmanlı difüzör etkisini yeniden oluşturmak isteyen Ferrari tıpkı Mercedes ve Red Bull‘un kullandığı süspansiyon geometrisine geçiş yapmayı planlıyor. Böylelikle yapılacak ana değişikliklerle bu bölgeyi anlamak için önemli bir başlangıç noktası olacak.

SF21 Dar Buruna Sahip Olmayacak

Her iki jeton hakkının aracın arka bölümü için kullanılacak olmasından dolayı Ferrari’nin SF21’de çok beğenilen Mercedes tarzı dar burnu benimsemesine izin vermeyecek. Bununla birlikte ön kısımdaki hava akımını yönetmek için mühendisler tarafından yeni moda olan ve McLaren, Renault ve Red Bull gibi takımların kullandığı dar burun uygulaması ön darbe yapısının (Eylül 2020’de onaylanmış) modifikasyonuna ihtiyaç duyuyor.

Burnu bir tür kabuk gibi saran burnun tam içine oturan deforme olabilen ön yapı, SF1000’in geniş, “eski usul” burnunu barındıracak şekilde tasarlandı. Sonuç olarak Ferrari’nin Mercedes tarzı bir burun kullanması yapısal olarak mümkün değil.

Ferrari 2020 yılı boyunca dar burun tasarımını parçaların dondurulması için geçerli son tarih olan Eylül 2020 ortasına yetiştirmeye çalışsa da yeni tasarım çarpışma testini geçmeyi başaramadı ya da CFD simülasyonlarında olumlu geri bildirimler alınamadı. Buradaki temel amaç yeni dar burun tasarımını homologe ederek olası jeton kullanımından feragat etmekti fakat başarılı olmadı.

Bu konu ile ilgili çarpıcı bir örnek vermek gerekirse yeni ön darbe yapısını son gün homologe etmeyi başaran McLaren takımı Tuscan GP’inin birinci serbest antreman seansına yeni burun tasarımıyla katıldı.

Yeni Kurallarla Kaybedilen Downforce’u Geri Kazanmak

Aracın arka bölümündeki downforce miktarını sınırlayacak yeni aerodinamik kuralların yorumlanması takımlar için önemli olacak. FIA güvenlik endişesiyle Pirelli lastiklerinin üzerine binen yükü azaltmak için tabanın tekerleklere yakın olan kısmını çapraz olarak kesmeye zorlayacak bazı yeni direktifler getirdi. Bu kural aslında difüzörün etkinliği artırmak ve aerodinamik sürtünmeyi azaltmak için mühendislerin üzerinde durduğu aerodinamik etkiyi ortadan kaldıracaktır.

Buna difüzörün iç kanatçıklarının ve fren kanallarının destek kanatçıklarının boyutunun küçültülmesi de eklenmeli.  Bütün amaç minimum ağırlık artışı ile birlikte 2020 araçları ile kıyasla 2021 araçlarının genel aerodinamiğini %10 sınırlamak.

Ferrari 2020 sezonunun son yarışına kadar 2021’in aerodinamik parçalarının ön konfigürasyonlarını 2020 aracına uyarlayarak pist üzerinde test etme imkanı buldu. Portimao ve Abu Dhabi arasında iki farklı taban konfigürasyonunu deneyen Ferrari, ilginç teknik karakteristiğe sahip ve tam anlamıyla kurallar dahilinde olmayan son versiyonunu sezonun son yarışında serbest antreman seansında test etti. Bununla birlikte 2021 kuralları gereği taban esnekliği de azaltıldı ve FIA’nın yapmış olduğu esneme testleri daha katı hale getirildi.

Abu Dhabi’de gerçekleştirilen genç pilot testinde de oldukça yararlı veriler elde ettiler. Yeni difüzör, 2021 uyumlu fren kanalı ve taban üzerindeki tırtıklı kanatçık yapısı pist üzerinde denenirken aracın arka bölümündeki aerodinamik akış hakkında daha fazla bilgi elde etmek adına bazı parçalar Yas Marina’daki serbest antreman seansında da kullanıldı.

Aracın ön aksın üzerinde yeniden dengelemesiyle birlikte arka bölümündeki aerodinamik yük kaybını telafi etmek çok önemli olacak. 2019 yılına dönüp SF90’ın aerodinamik verimlilik seviyesine ulaşmak için SF1000’in gösterdiği sürtünmesi etkisi azaltmak Maranello’daki mühendisler için bir başka önemli nokta olacak.

Asıl Gelişim 2021 Güç Ünitesinden Gelebilir

Ferrari SF21’de devrim niteliğindeki gelişim Kasım ayından beri test tezgahında olan yeniden tasarlanmış güç ünitesinden gelebilir. Yeni tasarımda dikkat edilen iki nokta var, endotermik kısım ve enerji depolama. Bunun yanında özellikle tahliye kısmına dikkat etmek gerekiyor çünkü yeni kurallarla birlikte wastegate olarak adlandırılan egzoz gazlarının tahliyesini sağlayan valfin kullanılma zorunluluğu ortadan kalktı. Bu da egzoz gazlarının yönetimi ve türbin tasarımında takımların daha fazla özgürlüğe sahip olacağı anlamına geliyor.

Mühendislerin üzerinde durduğu asıl konu enjeksiyon sistemi ve yanma odasındaki yakıtın yönetimi. Geçen yıl FIA ve Ferrari arasında imzalanan ve 2020 yılında Ferrari güç ünitesini yeniden tasarlamasına neden olan gizli anlaşma İtalyan ekibin 2019 yılı sonlarına doğru sahip olduğu gücü kaybettiği anlamına geliyordu. Çift akış ölçüm uygulaması ve yağ yakma kısıtlaması Ferrari motorunun rakiplerine karşı olan üstünlüğünü sonlandırdı. FIA’nın sıralama turları ve yarış için tek bir motor haritası kuralı getirmesi, 2021 için yağ yakımına getirilen sınırlama Mercedes güç ünitesi ve diğer takımlar arasındaki performans farkının dengelenmeye çalışıldığı anlamına geliyor.

Bu nedenle 2021 güç ünitesi Ferrari adına en ümit verici gelişim gibi görünüyor. Öyle ki daha şimdiden 30 beygirlik bir güç artışı sağladıkları padokta konuşulan konular arasında. Elbette Mercedes ile olan büyük farkın kapanması için güç ünitesi tek başına yeterli olmayacak. Bu yüzden Ferrari’ye tek bir kış yeterli olmayacaktır.

kaynak: circusf1.com